Pelastusopiston sammutusharjoituksessa hävitetään polttamalla käytöstä poistettu puutalo torstaina 13.11.2025 Hakametsäntiellä Siilinjärvellä. Polttamisesta aiheutuu näkyvää savua alueella.
Kohteena on haja-asutusalueella sijaitseva vanha omakotitalo Hakametsäntiellä Siilinjärvellä. Harjoitus on käynnissä klo 9.00–18.00 siten, että savua muodostava toiminta alkaa noin klo 9.00.
Alueella liikkuvia pyydetään pitämään turvallinen etäisyys kohteeseen sekä pitämään ajotiet auki, jotta raskas pelastuskalusto pääsee liikkumaan esteettä. Harjoituksesta on tiedotettu viranomaisia, kuten hätäkeskusta ja pelastuslaitosta.
Harjoitukset pääasiassa Pelastusopiston omalla harjoitusalueella
Pelastusopisto toteuttaa opiskelijoiden harjoitukset pääsääntöisesti omalla harjoitusalueellaan Kuopion Korvaharjussa. Harjoitusalueen ulkopuolella oikeissa kohteissa harjoituksia toteutetaan pari kertaa vuodessa. Tilanteet ja kohteet arvioidaan tarkasti etukäteen ja huolehditaan muun muassa tarvittavista lupa-asioista. Poltettavia harjoituskohteita voi tarjota Pelastusopistolle jatkuvasti.
Lisätiedot:
Harjoituksen johtajana toimii
Yliopettaja Ismo Huttu
puh. 050 528 2911
etunimi.sukunimi@pelastusopisto.fi
Pelastusopisto vahvistaa yhteiskunnan turvallisuutta järjestämällä pelastustoimen ja hätäkeskustoiminnan ammatillista tutkinto-, lisä- ja täydennyskoulutusta sekä varautumiskoulutusta. Vastaamme sopimushenkilöstön koulutusjärjestelmästä sekä kansainvälisen pelastustoiminnan asiantuntijoiden kouluttamisesta, rekrytoinnista ja lähettämisestä operaatioihin. Koordinoimme pelastustoimen tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaa (TKI) sekä ylläpidämme pelastustoimen keskuskirjastoa. Lisäksi tunnustamme pelastustoimen ammattipätevyyksiä.

